Emsey Hospital

İyi Huylu Prostat Büyümesine Ameliyatsız Tedavi Yöntemi

09 Ağustos 2019

 

İyi Huylu Prostat Büyümesi (BPH)

Prostat her erkekte bulunan, genç erişkin erkeklerde 18-20 gr ağırlığında olan mesanenin çıkımında yerleşik bir salgı bezidir. Prostat hastalıkları genellikle ilerleyen yaşlarda ortaya çıkar ve 50 yaş üstündeki erkeklerde alt idrar yollarında rahatsız edici belirtilere yol açarlar. Bu belirtiler, prostatın büyümesinden kaynaklanır. İyi huylu prostat büyümesi (BPH), kanserin bir çeşidi olmamakla beraber tedavi edilmediği takdirde mesaneye ve/veya böbreklere ciddi zararlar verebilir ve kalıcı hasarlar bırakabilir.

CoreTherm Nedir?

 

CoreTherm, iyi huylu prostat büyümesi (BPH) tedavisinde ameliyatın oldukça etkili bir alternatifidir. Ofis şartlarında uygulanabilmesi çok önemli bir avantajıdır. Lokal anestezi altında uygulanan tedavi yaklaşık 6-15 dakika sürer ve kanıtlanmış uzun süreli semptom rahatlığı sunar. Bilgilendirme, hazırlık ve tedavi süreci toplamda yaklaşık 1 saat kadar sürmektedir. Bilimsel çalışmalar CoreTherm'in, prostatın transüretral rezeksiyonu (TURP) gibi yatış gerektiren cerrahi müdahalelere benzer şekilde ‘’5 yılı aşkın’’ etkili olduğunu göstermektedir. Ayrıca daha az yan etki ile hastaneye yatış olmadan tedavisi mümkündür.

 

Avantajlar:

 • Etkili, uzun süreli semptom rahatlaması

 • Basit ve güvenli ayaktan tedavi

 • 6-15 dakika tedavi süresi

 • Genel veya spinal anestezi gerekmez

 • Ereksiyon ve idrar fonksiyonlarını korur

 • Sondaya olan bağımlılığı ortadan kaldırır

 • Uygulama sonrasında klasik prostat ameliyatlarına kıyasla ejekülasyon (boşalma) sağlığı %70 oranında korunur

CoreTherm Nasıl Çalışır?

 

CoreTherm, prostatın boyutlarını küçülterek etki gösterir. Tedavi, doktorunuzun ofisinin rahatlığında uygulanır. Tedavinin amacı İdrar kanalını tıkayan prostat dokusunun içinde bir boşluk oluşturmaktır. Uygun idrar akışını sağlamak için mikrodalga enerjisinden yararlanılır. Doktorunuz lokal anesteziyi uygulamak için benzersiz Core Bloc sistemini kullanacaktır. Tedavi sırasında uygulanacak enerjinin dozu anlık olarak ayarlanır. Bu benzersiz ve patentli sistem sayesinde prostat boyutunuza uygun miktarda enerji verilirken, komşu organların bu enerjiden zarar görmesi önlenir. CoreTherm genel anestezi veya hastanede kalmayı gerektirmez.

 

 

Tedavi Öncesi Evde Hazırlık Süreci

 

Doktorunuz tarafından aksi belirtilmedikçe, normal ilaçlarınızı tedavi sabahınızda alın. Doktorunuz tedaviden önce ve sonra almanız gereken ilaçları reçete edecektir.

 

Tedavi Günü

 

 • Doktorunuza gitmeden önce: Doktorunuzun ofisine gitmeden önce hafif bir yemek yiyin, tedaviden önce karnınızda bir şeyler olması iyi bir fikirdir. Rahat kıyafetler giymenizi tavsiye ederiz.

 

 • Lokal anestezi dahil olmak üzere doktor ofisinde hazırlık süreci: Kasık bölgeniz antibakteriyel sabunla yıkanacak ve penisinizin ucuna ve idrar kanalınıza bir anestezi jeli uygulanacaktır. Anestezik kateter kullanılarak prostat bezine lokal anestezi uygulanacak. Enjeksiyon sırasında hafif bir acı hissedebilirsiniz ancak lokal anestezi sayesinde tedavi süresi hızlı ve acısız geçecektir. Anestezik kateter aynı zamanda mesanenizi boşaltacaktır.

 

 • Tedavi kateteri ve sıcaklık ölçümü: Lokal anesteziden sonra, tedavi kateteri üretranın içerisine uygulanacaktır. Rektumunuza bir sıcaklık geri bildirimi ve izleme cihazı yerleştirilecektir. Ek bir sıcaklık izleme cihazı penisinizin etrafına sabitlenecektir.
  Bu sıcaklık izleme cihazları, tedavi sırasında güvenliğinizi sağlar.

 

 • Daha önce "diş anestezisine" karşı bir reaksiyon geçirdiyseniz, sağlık personelini bu konuda bilgilendirmeniz önemlidir.

 

CoreTherm Tedavisi

 

CoreTherm tedavisi yaklaşık 10 dakika sürmektedir. Prostat bezindeki sıcaklık tedavi bilgisayarında izlenir. Tedaviyi kontrol etmek için kan akımı ve tedavi etkisi sürekli olarak hesaplanır. İşlem sırasında doktor, prosedürün güvenli ve etkili olmasını sağlamak amacıyla üçü prostatta, üçü rektumda, biri tedavi kateterinde ve biri penisin etrafındaki idrarın altında olmak üzere toplamda sekiz güvenlik sıcaklığı sensörünü izleyecektir.


Tedavi sırasında normal olarak hafif bir ısı hissi hissedilir. Tedavi bitimine yakın (genellikle tedavi süresi sona ermeden 2-4 dakika önce), idrar yapmak için yoğun bir dürtü hissedebilirsiniz, ancak tedaviye başlamadan önce mesanenizin boşaltılmasından dolayı bu yanlış bir alarmdır. Herhangi bir ısı veya idrara çıkma dürtüsü, tedavi biter bitmez kaybolacaktır.

Prostattaki (penis tabanındaki veya rektumdaki) sıcaklık önceden belirlenmiş güvenlik seviyelerine ulaştığında tedavi otomatik olarak durur. Doktor veya hemşire, ısı çıkışını ayarlayacak ve tedaviyi kişisel ihtiyaçlarınıza göre özelleştirecektir.

Tedaviden sonra tedavi kateteri ve sıcaklık izleme cihazları çıkarılacak ve bir idrar sondası yerleştirilecektir.

 

CoreTherm Sonrası Kateteri


Termal tedavi, doku hasarına ve prostat bezinin şişmesine neden olur. Şişlik birkaç hafta devam edebilir ve daha sonra kademeli olarak azalabilir.

Bu başlangıçta idrara çıkmayı zorlaştırdığı için, tedaviden sonra rahatlama sağlamak adına bir idrar sondası yerleştirilecektir. Bu sonda, prostat büyüklüğü, mesane işlevi ve tedaviden önceki sonda ihtiyacına bağlı olarak, 3 ila 4 hafta boyunca (bazı durumlarda daha uzun) gerekecektir. Doktorunuz / hemşireniz sizin için neyin en iyisi olduğuna karar verecek ve size sonda ile ilgili talimatlarını verecektir.

 

CoreTherm Sonrası Süreç


Normalde tedaviden sonra eve gidebilirsiniz. İşten sonra evde kalmayı planlayın ve birkaç gün daha rahatlayın. Ağır eşya kaldırma ve yoğun fiziksel aktivitelerden kaçının. İdrar kanalının sondaya alışması birkaç gün alacaktır. Yanma hissi ve idrara çıkma dürtüsü olabilir, ancak bu birkaç gün sonra kaybolur.


Doktorunuz tedaviden sonra rahatsızlığınızı azaltmak için ilaç yazacaktır. Antibiyotikler, antienflamatuar ajanlar ve idrar yapma dürtüsünü baskılayan ilaçlar sıklıkla reçete edilir. Tedaviden sonra, ılık su ve elde tutulan bir duş yardımıyla kasık alanınızı temiz tutun.


Tedaviden sonraki birkaç hafta boyunca idrarınızda kan görülebilir. İdrar sondası çıkarıldıktan sonra idrarınızda bazı parçacık ve partiküller olabilir. Üretranın açılması çevresinde salgılanma olmasına sebep olabilir. Bu tamamen normal ve zararsızdır ve genellikle zamanla ortadan kalkar. Diğer tüm yönlerde, hayatınızı her zamanki gibi yaşayın. Ancak tedaviden sonra 1-2 ay bisiklete binmekten kaçının.

 

 

CoreTherm sonrası bilinmesi gerekenler

 

Ateş, titreme, şiddetli kanama, sondada tıkanma, mide bulantısı, kusma yaşar veya genel olarak kendinizi kötü hissederseniz, durumunuzu değerlendirmek için derhal doktora / hastaneye başvurun. Ancak, bu belirtiler nadirdir.

 

Kateteri Çıkarma Aşaması


Sondayı çıkarma zamanı geldiğinde, üroloğunuzdan veya tıp merkezinizden bir randevu alınız. Talimatlar size sağlık personeli tarafından verilecektir. Sondalı hastalar her zaman idrar yolu enfeksiyonu geliştirme riski altındadır. İdrar kültürleri ve hatta hedefe yönelik antibiyotik rejimleri yaygındır. İdrar yolundaki semptomlar sonunda kateterin tedavisi ve çıkarılmasından sonra kaybolur.

 

Tedavi Sonrası Kontroller

 

Yaklaşık 3-4 ay sonra, üroloğunuz tarafından tedavinin tam etkiye ulaşmamış olması durumunda tekrar çağrılabilirsiniz. Aşırı aktif mesanesi olan hastalar için, semptomsuz aşamaya ulaşmak daha uzun sürer. Büyük gelişme, izleyen haftalar ve aylar boyunca kademeli olarak gerçekleşecektir. Çoğu kişi, ilk üç ayda, genellikle haftadan haftaya kayda değer bir iyileşme yaşar. Bu nedenle, zaman içinde daha iyi olan bir yaşam kalitesini dört gözle beklemeye hazırlıklı olun.

 

Sıkça Sorulan Sorular

 

 • CoreTherm bana yardımcı olabilir mi?

 

Evet, CoreTherm ile tedavi edilen hastalarda, girişimsel (invaziv) cerrahi seçeneklere eşit olarak uzun vadeli sonuçlar elde edilmiştir. CoreTherm tedavisi %90 hasta memnuniyet oranına sahiptir.

 

 • CoreTherm nasıl çalışır?

CoreTherm, BPH'li erkeklerde idrar akışını tıkayan ekstra dokuyu çıkarmak için ısı kullanır. Aynı zamanda, prostattaki sıcaklığın sürekli olarak izlenmesini ve tedavinin özelleştirilmesini sağlayan benzersiz, patentli teknolojiyi kullanır.

 

 

 

 

 • Tedavi süreci acı verici midir?

 

Tedavi doktor ofisinde gerçekleştirilir. Tedaviden önce, ağrıyı ve idrara çıkma dürtüsünü önlemek için size reçeteli ilaçlar verilecektir. Sondanın takılacağı kanal, lokal anestezik jel ile uyuşturulacaktır. Lokal anestezi, prostatınızın dört yerine özel bir kateter yoluyla enjekte edilecektir. Tedavi daha sonra ağrısız geçecektir. Bununla birlikte, tedavi sırasında idrara çıkma dürtüsü ve bir miktar ısı hissi hissedebilirsiniz. Herhangi bir rahatsızlığı gidermek için ek ilaçlar verilebilir. İdrar aciliyeti artarsa, idrar yolu enfeksiyonunu ekarte etmek için doktorunuza başvurun.

 

 • Cinsel işlevim etkilenecek mi?

 

Normal şartlar altında ereksiyon olabilmeniz etkilenmez. Tedaviden sonra erkeklerin % 30-40'ında azalmış veya kuru orgazm oluşabilir. Tedaviden önce ereksiyon sağlamada zorluk çekmiyorsanız, bunun daha sonra da aynı şekilde devam etmesini bekleyebilirsiniz.

 

 • CoreTherm onaylanmış bir metod mudur?

 

CoreTherm İsveç, Avrupa ve Amerikan makamları ve uzman kuruluşların (SBU, FDA, EAU ve AUA) değerlendirmesine göre kanıta dayalı bir tedavi yöntemidir. CoreTherm, birkaç çalışmada değerlendirlmiş ve TURP (prostatın transüretral rezeksiyonu) ve açık cerrahi (ameliyatla bütün prostatın alınması) ile yapılan çalışmalarda karşılaştırılmıştır

 

 • CoreTherm uzun vadede etkili midir?

 

Bazı çalışmalar, termal tedaviden sonra BPH semptomlarının anlamlı ve uzun süreli iyileşmesini göstermiştir. CoreTherm size ve sevdiklerinize umut ettiğiniz sonuçları verebilir.

 

 • CoreTherm tedavisi almak için kiminle iletişime geçebilirim?


BPH sorununuz olduğundan şüpheleniyorsanız, doktorunuza veya üroloğunuza başvurmalısınız. Doğru tanı önemlidir. BPH teşhisi konduktan sonra, doktorunuz / üroloğunuz ile birlikte çeşitli tedavi yöntemlerinin avantajlarını ve dezavantajlarını tartışmalısınız.

 

 • BPH tedavi edilmezse ne olur?

 

BPH tedavi edilmezse diğer organları etkileyen komplikasyonlar ortaya çıkabilir. Başlangıçta mesane ve daha nadir olarak, böbrek hasarına yol açabilecek üst idrar yolları bile etkilenecektir. Mesane taşları ve kronik idrar yolu enfeksiyonları nispeten sık görülen komplikasyonlardır. İdrar yapmada ani yetersizlik olan üriner retansiyon da görülebilir. Bu akut rahatsızlık çok ağrılıdır ve acil tıbbi tedavi gerektirir. Doktorunuzla iletişim kurduğunuzdan ve endişelerinizi tartıştığınızdan emin olun.

 

 

 


 

Yukarı