Kalp Hastaları Koronavirüs Etkisini Daha Uzun Süre Hissediyor

25 Kasım 2020

Yaşlılar, hipertansiyon, kalp ve damar hastalıkları veya diyabet gibi altta yatan tıbbi sorunları olan hastaların ciddi hastalık geliştirme olasılığının daha yüksek olduğunu Kalp Damar Cerrahisi uzmanı Op. Dr. Sıdıka Altop, ‘’şiddetli COVID-19 geliştiren hastalar yüksek viral yüke ve uzun virüs atma süresine sahip olma eğilimleri daha fazladır’’ dedi.

 

Covid ilaçlarının yan etkileri. Koronavirüs ve Kardiyo Vasküler etkisi.

 

COVİD İLAÇLARI YAN ETKİYE NEDEN OLABİLİR

COVID-19 enfeksiyonunun Kardiyo Vasküler hastalık üzerinde başlıca etkileri olduğuna dikkat çeken Emsey Hospital Kalp Damar Hastalıkları uzmanı Dr. Sıdıka Altop, eşlik eden Kardiyo Vasküler hastalık varlığında, COVID-19 enfeksiyonunda ciddi hastalık ve ölüm riski artırdığını ifade etti. COVID-19 için araştırma ve geliştirme aşamasında olan ilaçlar çeşitli kalp damar hastalığında yan etkilere sahip olduğunu belirten Dr. Sıdıka Altop, kovid19 enfeksiyonu doğrudan Kardiyo Vasküler Sistemi etkileyebildiği gibi, Kardiyo Vasküler hastalık varlığı da COVID-19 enfeksiyonunu kolaylaştırıyor. Virüsle enfekte kalp damar rahatsızlığı olan hastalarda sonlanım kötü olabilir.

Yüksek tansiyon tedavisinde kullanılan tansiyon ilaçlarının kullanımının devam edilmesi, virüsün hücre içine girişini kolaylaştırdığını söyleyen Op. Dr. Sıdıka Altop, buna bağlı olarak da tansiyon hastalarında bu ilaçların kesilmemesi gerektiğini belirtti. Altop, ilaçların kesilmesinin enfeksiyon riskini azaltmadığı, ilaç kullanmayan kişilerde tansiyon yükselmesine bağlı kalp hastalıklarında artış gözlendiğini söyledi.

 

Koronavirüsün tansiyon hastalarına etkisi.

 

TANSİYON HASTALARI DA RİSK ALTINDA

COVID-19 enfeksiyonunu bu kadar korkulu hale getiren en önemli özelliği yüksek riskli olgularda solunum yetersizliği yapması ve bazı olgularda ise doğrudan kalbin dolaşımını olumsuz etkilediğini belirten Kalp ve Damar Cerrahisi uzmanı Dr. Sıdıka Altop, COVID-19 enfeksiyonu hipertansiyon, kalp rahatsızlıklarının varlığında ölüm riskinde artışa neden olduğunu belirtti. Dr. Altop, ‘’Koronavirüs enfeksiyonu diğer enfeksiyonlar gibi sepsis ve daha ağır klinik sorunlara neden olabileceğini ifade etti.

Covid 19 enfeksiyonu;

 • Ateş
 • Titreme
 • Öksürük
 • Soluk almada zorlanma
 • Nefes darlığı
 • Yorgunluk
 • Kas ve eklem ağrısı
 • Baş ağrısı
 • Koku ve tat alamama
 • Boğaz ağrısı
 • Burun tıkanıklığı
 • Akıntısı
 • Mide bulantısı
 • Kusma ishal

ve tansiyon hastalarında da topluma benzer belirtilerle kendini gösterir.

 

Koronavirüs için sağlıklı beslenme. Kalp hastalarının diyet yapması ve sağlıklı beslenmesi.

 

KALP DOSTU BESİNLERİ TERCİH EDİN

Kalp hastalarının diyetini sağlıklı gıdalarla yeniden düzenlemesi gerektiğini belirten Dr. Sıdıka Altop, kalp dostu besinler olan sebze, meyve, tam tahıllı gıdalar, az ya da yarım yağlı süt ve süt ürünleri, balık açısından zengin besinler tüketmeleri gerektiğini söyledi. Beden ve zihnin aktif tutulması için evde kalındığı sürede yeni hobiler edinilmeli veya bir işle uğraşılması gerektiğine vurgu yapan Dr. Altop, besinler ve sosyal yaşantı hakkında şunları söyledi.

‘’Tuz ve doymuş yağ kullanımını sınırlamak kan basıncını düşürmeye yardımcı olur. Kafein ve alkol oranı yüksek içecekler de kan basıncını yükseltir. İçecek tüketiminde kafein ve alkol içeriği yüksek içeceklerden uzak durulması, egzersiz yapmak, sigaranın bırakılması bu risklerin azalmasını sağlar. Sosyal mesafe ve izolasyonun getirdiği yalnızlık hissinden kurtulmak için görüntülü konuşma gibi yöntemler aracılığıyla yakın çevreyle iletişim koparılmamalıdır’’ dedi. 

 Ekleme Tarihi: 25.11.2020
Güncelleme Tarihi: 25.11.2020
Yukarı