Mesane Kanseri Erkeklerde 3 Kat Daha Fazla Görülüyor

19 Eylül 2020

MESANE KANSERİ ERKEKLERDE 3 KAT DAHA SIK GÖRÜLÜYOR

 

Türkiye’de, en sık görülen kanser türü bakımından neredeyse ilk sırada olan mesane kanserinin kadınlara oranla, erkeklerde 3 kat daha fazla görüldüğünü söyleyen Üroloji uzmanı Doç.Dr. Serdar Aykan, mesane kanserinin çocukluk dahil her yaşta görülebileceğine dikkat çekti.

Mesane kanserinin erkeklerde prostat, akciğer ve kalın barsak kanserlerinden sonra dördüncü sıklıkta görülen kanser türü olduğunu söyleyen Emsey Hospital Üroloji uzmanı Doç. Dr. Serdar Aykan, görülme sıklığının yaşla orantılı olarak arttığını ve genellikle orta ve ileri yaş hastalığı olduğunu ifade etti.

 

“ÇEVRESEL FAKTÖRLER ETKİLİ”

 

Kanserin yayılımının %85 oranında sadece mesaneyle sınırlı kaldığını söyleyen Üroloji uzmanı Doç. Dr. Serdar Aykan, Çevresel karsinojenlere maruz kalma mesane kanseri gelişiminde çok etkili olduğunun altını çizdi. Özellikle plastik ve lastik sanayii, baca temizlemelerinde çalışan orta yaş erkek çalışanların, mesane kanserinde risk altında olduğunu ifade eden Doç.Dr. Aykan, “Mesane kanseri riskine bağlı kimyasallar arasında arsenik ve boya, kauçuk, deri, tekstil ve boya ürünlerinin imalatında kullanılan kimyasallar bulduğunu ifade etti. Aykan, sigara kullanımı, önceden kanser tedavisi geçirmiş olmak, kronik mesane iltihabı, kişisel veya ailevi kanser geçmişi mesane kanserini tetikleyen faktörler arasında yer almaktadır” ifadelerine yer verdi.

 

“EN SIK GÖRÜLEN KANSER TİPİ”

 

Mesane kanserinin, Amerika Birleşik Devletlerinde dördüncü, Avrupada ise beşinci sıklıkta görülen kanser çeşidi olduğunu söyleyen Doç. Dr. Serdar Aykan, “Amerika’da prostat kanserinden sonra en sık görülen ikinci genitoüriner sistem kanser, ülkemizde ise sıklık bakımından neredeyse ilk sırada olan kanser türüdür” dedi.

Mesanede 3 farklı kanser tipi gelişebildiğinin altını çizen Doç. Dr. Serdar Aykan, en sık görülen belirtilerini şu şekilde belirtti;

idrarda kan görülmesi, idrarda ağrısız pıhtılı kanama, idrara sıkışma hissi, sık tuvalete gitme ihtiyacı, idrarın tam boşaltılamaması ve bunun için ıkınma ihtiyacının görülmesi, idrar yaparken ağrılı bir tablo görülmesi, halsizlik ve yorgunluk, kilo kaybı, kemik ağıları, sırt ve baş ağrıları, kanlı balgam, sarılık.”
Yukarı