“Doğum esnasında kanser bulaşabilir”

08 Nisan 2021

Kanserin sağlıklı bir insandan başkasına geçmesinin mümkün olabileceğini söyleyen Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Hakan Karagöl, “Doğum esnasında kanser bulaşabilir” dedi.

Emsey Hospital Onkoloji uzmanı Prof. Dr. Hakan Karagöl, Japonya’da bebekler üzerinde yapılan kanser incelemelerinde 2 bebekte, doğumdan sonraki 23. ayında, diğer bebekte ise 6 yaşında akciğer kanseri belirlendiğini belirtti. 1-7 Nisan Kanser haftası nedeniyle yapılan çeşitli çalışmalarla ilgili değerlendirmelerde bulunan Karagöl, çeşitli virüs tipleri, bakteriler, organ nakilleri ve doğumların kanserlerin kişiden kişiye aktırabildiğini gösterdiğini söyledi.

“6 YAŞINDA AKCİĞER KANSERİ BELİRLENDİ”

Uzman Karagöl, Kanserli hastanın sağlıklı bir insana dokunması, yiyeceklerini onunla paylaşması, aynı ortamda solunan hava yoluyla, öpüşme ile ya da cinsel ilişki ile bulaşmadığını hatırlatarak, yeni yapılan çalışmalar hakkında şu bilgileri paylaştı:

‘’Japonya’da annesinde rahim-rahim ağzı kanseri olan 2 bebekte, anneden bulaşan ve akciğerde yerleşen kanser oluştuğu belirlendi. Bu bebeklerde yapılan incelemelerde, birinde doğumdan sonraki 23. ayda diğerinde ise 6 yaşında akciğer kanseri belirlemiştir. Bu durumun bebeklerin, doğum sırasında doğum kanalından geçerken, burada bulunan kanser hücrelerinin bebeğin ağzından girip akciğer nefes borularına kaçması ile oluştuğu belirlenmiştir’’

“YILLAR SONRA DA KANSER GELİŞEBİLİR”

Kanserin herhangi bir viral enfeksiyon gibi kişiden kişiye bulaşmadığını ve hücresel yapıdaki bakterilerin de insandan insana bulaşabileceğini ve kansere neden olabileceğini söyleyen Karagöl, bunun en iyi örneğinin mide kanserine neden olabilen midede yerleşen Helicobacter pylori bakterisi olduğunu belirterek çok hücrenin bir araya gelmesiyle oluşan parazitlerin de kansere neden olabileceğini şu şekilde örneklendirdi:

‘’İnsan idrarından sulak arazide suya karışıp oradan başka bir insanın cildinden vücuduna girip mesanesine gelen Schistosoma heamatobium isimli bir parazit (kurtcuk) ise mesane kanserine neden olur’’ dedi.

ORGANI NAKİL YAPILACAK KİŞİ KANSER YÖNÜNDEN İNCELENMELİ

Literatür çalışmalarında 10.000 organ nakli yapılan kişiden 5’inde verici kaynaklı kanser bulaşması olabileceği bilgisine ulaşıldığını söyleyen Karagöl, bu durumun kanserli hastadan yapılan organ nakillerinden sonra oluşabildiğini söyledi. Örneklerinden biri, Avrupa’da 2007 yılında kanser olmadığı düşünülen ve beyin kanaması nedeniyle hayatını kaybeden bir kadın vericiden 4 farklı organ alan 4 kişinin tümünde meme kanseri görülmesidir. Organı nakil yapılacak vericilerin kanser yönünden ayrıntılı incelenmesi gerektiğini vurgulayan Karagöl, bulaşmanın nasıl gerçekleştiğini şu şekilde anlattı: “Vericide kanser var ise, vericiden organ alan alıcı kişide, organ nakli olduktan sonra, verilen organın bağışıklık sisteminin direnmesi nedeniyle vücuttan ret olmaması için bağışıklık baskılayan ilaçların kullanması gerekmektedir: Bu ilaçla yapılan baskılanma ile vericiden alınan organ içine gizlenmiş kanser hücreleri alıcı bağışıklık sistemi tarafından imha edilememekte alıcının vücudunda çoğalma ve yayılmaya başlamaktadır”.

 
Yukarı