Skolyoz ve Omurga Rehabilitasyon Kliniği :

Kliniğimizde omurga ile ilgili  problemler yaşayan ve bununla ilgili omurga cerrahisi geçirmiş veya geçirmemiş her yaş grubundan kişilere yaşam kalitesini etkileyen sorunları tespit edilerek, probleme yönelik davranış değişiklikleri, koruyucu egzersiz yaklaşımları, omurga bozukluklarında güncel yaklaşımlar uygulanabilmektedir.

 

Kliniğimizde neler yapıyoruz?

- 3 boyutlu Schroth Skolyoz tedavisi ,

- Osteopati(manuel terapi)

- Fonksiyonel egzersiz ve Rehabilitasyon programları kişiye özel olarak planlanıp uygulanmaktadır.

 

Omurga sağlığını korumanın en önemli yolu, hatalı duruş alışkanlıkları sonucu fazla yük binmesini engelleyecek  düzgün omurga alışkanlıkları edinmektir. Diğer önemli unsur ise koruyucu yaklaşım ve egzersizler ile hastalık oluşmadan önce gerekli önlemleri almaktır. Omurga sağlığı rehabilitasyon ekibimiz bu iki ana prensipten yola çıkarak, hasta odaklı yaklaşım doğrultusunda tedavinizi planlamakta ve sağlıklı günlere sizi hazırlamaktadır.

Kliniğimize başvuran hastalarımız, Omurga Sağlığı merkezimizde yer alan Dr ve Fizyoterapistler tarafından detaylı olarak değerlendirilmekte ve bu değerlendirme sonucunda gerekli tedavi yaklaşımları uygulanmaktadır.

 

Omurga Rehabilitasyon Klniğimize kimler başvurabilir?

 • Kifoz (kamburluk)
 • Skolyoz (omurga eğriliği)
 • Postür (duruş) bozuklukları
 • Boyun-bel ve sırt ağrıları
 • Koksalji (kuyruk sokumu ağrısı)
 • Siyatik sinir ağrıları
 • Boyun-bel fıtıkları
 • Spondiloz (kireçlenme)
 • Spondiloliztezis (omur kayması), bel kaymaları
 • Spondilozis (omurga stres kırığı)
 • Spinal stenoz (bel-boyun dar kanal)
 • Omurganın travmatik yaralanmaları sonrası
 • Omurga kırıkları iyileşme sonrası
 • Osteoporoza (kemik erimesine) bağlı omurga problemleri
 • Omurganın nörolojik ve ortopedik cerrahisi sonrası
 • Kalp, akciğer ve damar hastalıklarına bağlı postur (duruş) ve omurga bozuklukları yaşayan kişiler başvurabilmektedir.

 

3 Boyutlu Schroth Yöntemi

Schroth yöntemi, 1921 yılında kendisi de skolyoz olan Katharina Schroth tarafından bulunan, önce Almanya’da  günümüzde ise tüm dünyada yaygınlaşan bir egzersiz konseptidir. Skolyozun 3 boyutlu bir deformite olması sebebine dayanarak oluşturulan Schroth yöntemi, bozulmuş vücut dengesini tüm düzlemlerde yeniden düzeltmeyi amaçlar.Dengesiz duruşun düzeltilmesi ve düzeltilmiş duruşun günlük yaşamda devamının sağlanmasını hedefler.

Skolyoz için özelleştirilmiş 3 boyutlu Schroth yöntemi başlıca; rotasyonel solunum,pelvik düzeltme,core stabilizasyon, doğru pozisyonlama, uygun mobilizasyon, masaj, stretch (germe) uygulamaları,simetrik farkındalık odaklı günlük yaşam aktivitelerini içermektedir.Rotasyonel solunum skolyozdan etkilenen göğüs kafesinin tekrar düzeltilmesi için kullanılır ve Schroth yönteminin en önemli yapı taşlarından bir tanesidir. Nefes tekniği, eğriliğin şekline ve yönüne göre özel olarak belirlenir.

Schroth yöntemi eğriliğe göre özel pozisyonlamaları ve üç boyutlu egzersizleri içerir. Bu yüzden sadece bu alanda uzmanlaşmış fizyoterapistler tarafından egzersiz reçetelemesi yapılabilir.

Skolyozun tipine ve yönüne göre omurgayı olması gereken hatta yaklaştıracak özel pozisyonlar bazı materyaller (havlu, pirinç torbası, silindir ve bloklar vb.) kullanılarak öğretilir. Pozisyonlamalar öğretildikten sonra basitten zora doğru yine kişiye özel planlanan egzersizlere başlanır.

Yılın belli dönemlerinde Schroth kampları düzenlenir. Bu kamplar küçük gruplar halinde ve genellikle birkaç günü kapsayacak şekilde düzenlenir.

 

Schroth  yönteminde temel hedefler nelerdir?

Skolyotik/kifotik postural duruşun onarılması

Statik-dinamik postural kontrolün ve dengenin sağlanması

Cerrahi sonrası hastaların omurga hareketliliğini ,durusun kontrolünü sağlamak ,cerrahi sonrası adaptasyonu kolaylastırmak,

Hastaların evde bir egzersiz programı uygulamasını sağlamak, teşvik etmek ve günlük faaliyetlerinde postural değişiklikler yaratmak amacıyla Schroth’un bilinçli postür prensiplerine uygun şekilde skolyoza özel alıştırmaların ve nefes tekniklerinin öğretilmesi de dahildir

 

Yetişkin dönem skolyozunda Schroth yöntemi vücut algısının iyileşmesinde ve ağrıların azalmasında  etkilidir.Bu dönemde omurganın büyüme dönemi sona ermiştir ve  kişiler özellikle ağrıdan çok yakınmaktadır. Ağrı var ise skolyozdan mı kaynaklı yoksa başka bir patolojiden mi ağrı oluştuğu ilk önce belirlenip Schroth yöntemi, manuel terapi(osteopati) veya fizik tedavi programları planlanıp yapılır.

Schroth yöntemi omurga cerrahlarımızın değerlendirmesinin ardından karar verilmekte, omurga terapistlerimizin değerlendirmesi ve planlamasıyla tedaviye devam edilmektedir.

Uzun süreli bir tedavidir. Seans aralıkları genişletilerek hastalarımız özellikle ergenlik döneminin sonuna kadar titizlikle takip edilir.

Skolyozda erken tanı ve tedavi çok önemlidir. Birçok skolyoz ilerlemeden tespit edilirse cerrahiye gerek kalmadan tedavi edilebilmektedir.

 

Schroth yönteminden  kimler faydalanabilir?

Terapi yaklaşımı, HER YAŞTAKİ skolyoz teşhisi almış bireyi için kullanılabilmektedir. Ameliyat sonrası da dahil olmak üzere tüm skolyoz tedavi aşamalarında yardımcı olabilmektedir.

 

 Bilimsel literatürdeki klinik çalışmalar Schroth yönteminin eğriliğin ilerlemesini durdurabileceğini, azaltabileceğini, cerrahi gereksinimini ve ağrıyı azalttığını, vital kapasiteyi arttırdığını göstermiştir.

 

 

Osteopati (Manuel Terapi)

Eklemler, kaslar ve omurgayı içeren kas ve iskelet sistemindeki rahatsızlıkların teşhis ve tedavisi ile birlikte vücuttaki tüm sistemleri dikkate alarak bütüncül bir yaklaşım ile uygulanan bir manuel terapi yöntemidir.

Amerikalı doktor Andrew Taylor Still (1828-1917) tarafından Osteopati tanımlanmıştır.Sonrasında birçok Dr ve Fizyoterapist bu alana katkı sağlamıştır. Günümüzde ABD ve Avrupa başta olmak üzere birçok ülkede Dr ve Fizyoterapistler Osteopati eğitimi (5 sene) alıp hastalara uygulamaktadırlar. Eğitimi bitiren kişilere Osteopat ünvanı verilir.

Amacı, vücuttaki tüm sistemlerin özellikle; sinir, dolaşım ve lenf sisteminin olumlu etkileşmesini sağlayarak, bedenin otoregülasyonunu (kendi kendine iyileştirme potansiyelini) açığa çıkarmaktır.

Özellikle ağrılarda uygulanır; ağrının kaynağı tespit edilerek sorun giderilmeye çalışılır.

Semptomatik değil, sebebe yönelik tedavi eder. Ağrıya veya fonksiyon bozukluklarına yol açan sinir işlevini engelleyen zinciri ortadan kaldırmak ve yeniden kas-iskelet hareket koordinasyonu sağlamayı hedefler.

Elle uygulanan bir tamamlayıcı tedavi yöntemidir.

 

Kimlere osteopati (manuel terapi) uygulanabilir ?

Omurga sağlığı ünitemizde omurga ile ilgili şikayetlerinize yonelik Osteopatik manuel terapi alabilirsiniz.

 • Omurga ve kas-iskelet sistemi hareket ve fonksiyon bozuklukları
 • Omurganın akut ve kronik ağrı sendromları
 • Boyun-bel  bölgesi sinir hassasiyetleri,
 • Siyatik sinir ağrıları,
 • Bel -boyun fıtığı
 • Duruş (postür) bozuklukları
 • Omurga cerrahileri sonrası
 • Spondilolizis (omurga stres kırığı)
 • Spinal stenoz (bel-boyun dar kanal)
 • Spondiloz (kireçlenme)
 • Spondiloliztezis (omur kayması) ,bel kaymaları
 • Kuyruk sokumu problemleri

 

Kaç seans terapi gerekir?

Ortalama seans 3-6 olmakla birlikte kişiden kişiye değişebilir.

Osteopati diğer tedavilere göre çok sık uygulanmayabiliyor. Kişinin şikayetine göre haftada 1-3 seanslık uygulamalar olabileceği gibi bazı problemlerde daha da seyrek tedaviler uygulanabiliyor.

 

Osteopatide neler yapıyoruz?

Hastanın gereksinimlerine göre birçok teknikler kullanarak terapi uygular. Eklem mobilizasyon-manüpulasyonları , çeşitli yumuşak doku mobilizasyonları, myofacial gevseme teknikleri,sinir bölge mobilizasyonları,kinezyoloji testlemeleri, refleks teknikler ve iç organların yansıyan sahaları üzerine uygulanan yöntemler, baş ve omurilik sıvısı üzerine yapılan kranial uygulamalar bunlardan birkaçıdır.

>Ekleme Tarihi: 29.09.2023
Güncelleme Tarihi: 29.09.2023
Facebook icon Twitter icon Linkedin icon Whatsapp icon
Yukarı