Çocuklarda Diş Eti Kanaması Lösemi Belirtisi Olabilir

11 Eylül 2018

Çocukluk çağı kanserleri arasında en sık görülen kanser türünün lösemi olduğunu belirten Emsey Hospital Çocuk Hematoloji ve Onkoloji Uzmanı Prof.Dr. Birol BAYTAN, 4 yaşın altındaki çocuklarda daha sık görüldüğünü, yetişkinlerin ise çocuklardan daha fazla risk taşıdığını ifade ediyor.

 

Kan kanserlerinin büyüme hızına ve hücre tipine göre ikiye ayrıldığını belirten Emsey Hospital Çocuk Hematoloji ve Onkoloji Uzmanı Prof.Dr. Birol BAYTAN, çocukluk çağında sıklıkla Akut Lenfoblastik Lösemi görüldüğünün altını çiziyor.

Prof.Dr. Birol BAYTAN kanserli hücrelerin büyüme hızına göre bir ayırım yaptığımızda Akut Lösemileri hızlı çoğalan, Kronik Lösemileri ise yavaş çoğalan olarak nitelendirilebiliriz. Ayrıca hücre tipine bakıldığında lösemiyi miyeloblastik ve lenfoblastik olarak iki grupta değerlendirmenin mümkün olduğunu söyledi.

AKUT MYELOBLASTİK LÖSEMİ (AML) GÖRÜLME ORANI DAHA AZ

Türkiye’de yılda ortalama 3.500 çocuğa çocukluk çağı kanseri tanısı konmaktadır. 15 yaş altında kanser tanısı alan çocukların %35’i lösemi hastası olarak tedavi görmektedir. 

Çocukluk çağında en sık görülen lösemi tipi akut lenfoblastik lösemi (ALL) dir. Tüm çocuk lösemi hastalarının yaklaşık %80 i ALL ile mücadele etmektedir. AML dediğimiz Akut myeloblastik lösemi türü ise tüm çocuk hastaların yaklaşık %15 ini kapsamaktadır.

SIRADAN BİR HASTALIK ZANNEDEBİLİRSİNİZ

Çocukların günlük yaşantılarında sıradan gibi görülen yorgunluk, halsizlik gibi belirtiler aslında kırmızı kan hücrelerinin üretilememesinden kaynaklanıyor olabilir. Buna bağlı olarak

 • kansızlık
 • kolay yorulma
 • beslenememe
 • solgunluk
 • nefes darlığı
 • baş dönmesi
 • enfeksiyonlara yatkınlık
 • morarma
 • diş eti kanamaları
 • kilo kaybı
 • lenf bezlerinde büyüme
 • gece terlemesi
 • ve karın şişliği

gibi belirtilerle ortaya çıkmaktadır.

Bu noktada çocuğunuzu iyi tanımalı, onu iyi takip ediyor olmanız çok önemli. Halsizlik, o gün geçirdiği yoğun bir günden kaynaklanıyor olabilir veya farkında olmadan çarptığı bir yer morarmış olabilir. Bu belirtilerin birçoğu tek başına bir anlam ifade etmez. Birkaç tanesinin aynı anda veya sık aralıklarla görülmesi ile hekiminize başvurabilirsiniz.

Lösemi tedavisinde ilk öncelik kemoterapidir.

LÖSEMİDE TEDAVİ ŞANSI YÜKSEK

Lösemi tedavisinde ilk öncelik kemoterapidir. Kemoterapi tedavisinin planlanması her çocuğa özeldir. Tedaviye verdiği yanıta göre değerlendirilir ve planlanır. ALL sadece kemoterapi ile %80-90 oranında tedavi edilebilirken, AML de ise bu oran biraz daha düşüktür.

Kemoterapi sürecinin tamamlanması ile birlikte bazı özel risk grubunda olan hastalara kemik iliği nakli yapılır. Uygun bulunan vericiden toplanan kök hücreler, çocuğa nakledilerek iyileşme oranında ciddi bir artış beklenir. Son dönemlerde farkındalığın artması ile birlikte Kök Hücre (Kemik İliği) bankasına bağışta bulunanların sayısı arttığı için, uygun donör bulma ihtimali de artış gösteriyor. Ancak Türkiye’de bu oran hala istenen seviyeye ulaşabilmiş değil. Sağlığı yerinde olan herkesin 1 tüp kan vererek hayat kurtarabileceğini unutmamak gerekir.

 

Günümüzde kanserin her türünü sıklıkla görmeye başladık. Bu artış  birçok nedene bağlamak mümkün. Yine de kanser oluşumunun tam nedeni net olarak bilinememektedir. Tabi ki bazı sorumlu olduğunu düşündüğümüz şeylere karşı dikkatli olmakta fayda görüyoruz.

Çocuklarımızı günlük hayatta sigaradan, radyasyondan, kimyasallardan ve sağlıksız besinlerden olabildiğince uzak tutmak gerekmektedir.Ekleme Tarihi: 11.09.2018
Güncelleme Tarihi: 11.09.2018
Yukarı