Çocukluk Çağında Sigara Dumanına Maruz Kalmak, Artrit Hastalıklarını Tetikleyebilir.

30 Ekim 2018

Her 3 sağlık probleminden birinin sigara kaynaklı olduğu bilinen günümüzde yaygın bir sağlık sorunu olan romatoid artrit, çocukluk çağında sigara dumanına maruz kalan bireyler için risk oluşturabiliyor.

 

Otoimmün bir hastalık olan romatoid artrit’in genellikle “romatizma” u¨st kavramı altında toplanan çok sayıda kronik iltihaplı (eklem) hastalığının nispeten ağır bir şekli olduğunu belirten Emsey Hospital Romatoloji Uzmanı Dr. Fulya DÖRTBAŞ,  çocukluk döneminde sigara dumanına maruz kalmanın, bireyin daha sonraki yaşamında romatoid artrit (RA) gelişme riskini ciddi şekilde artabileceğinin altını çizdi.

 

 ‘’Eklemlerin içinde ve çevresinde iltihaplanma sonucu ağrıya, şişmeye ve sertliğe yol açarak eklemlerin normal hareket etme yeteneğini tehlikeye sokan romatoid artrit, sebebi bilinmeyen, genetik yatkınlık ve çeşitli çevresel faktörlerin de etkisiyle ortaya çıkabiliyor. Kadınlarda erkeklere oranla 2-3 kat daha sık görülür ancak ileri yaşlarda bu oranın eşitlendiği bilinmektedir. 16 yaşından sonra ortaya çıkan bu hastalık en sık 30-50 yaşları arasında görülür. ‘’ diye konuşan Uzman Romatolog Fulya Dörtbaş çocukluk çağındaki bağışıklık sistemi hakkında şu bilgileri verdi.

 

Bağışıklık sisteminin olgunlaşması, çocukluk döneminde başlayan bir süreçtir. Yetişkin dönemde sağlıklı bir yaşam için özellikle bu dönemde bağışıklık sisteminin güçlenmesi gerekir. Ancak erken dönemde sigara dumanı maruziyeti bağışıklık sistemini olumsuz etkileyen en önemli faktördür.  Çocuklar daha hızlı nefes aldıkları ve onların doğal detoksifikasyon (toksinlerden arınma) sistemleri daha az gelişmiş olduğu için sigara dumanının zararlı etkilerine karşı çok daha hassastırlar.  Bu nedenlerle tütün dumanına erken maruz kalmanın, romatoid artrit gibi otoimmün hastalıklara da yol açabileceği bilinmelidir.

 

Romatoid Artritten Korunmak İçin;

  • Tütün Ürünlerini Bırakın: Sigara ve diğer tütün ürünleri romatoid artrit oluşumundan sorumludur. Özellikle ailesinde romatoid artrit olanların sigara içmemesi gerekir. Ankilozan Spondilit olgularında da sigara içilmesi daha ağır hastalık tablosuna yol açabilir. Osteoartrit için sigara içmenin koruyucu olduğu iddia edilmişse de günümüzde bunun aksine kanıtlar daha fazladır.
  • Diş eti İltihapları: Diş ve dişeti ile ilgili sorunlar romatizmada tetikleyici rol oynar. Bulgu vermeyen diş problemleri, gözden kaçan çürükler, dişetlerinde kanamalar da bağışıklık sistemini bozarak romatizmayı tetikleyebilir.
  • Egzersiz: Düzenli egzersiz yapılması genel sağlık için olduğu kadar eklem sağlığı içinde zorunludur. Tempolu yürüyüş, yüzme gibi sporlar kemik, eklem ve kas sağlığı için oldukça önemlidir.
  • Beslenme: Sağlıklı ve dengeli beslenin. Sık sık balık tüketirseniz A vitamini ve Omega 3 türü maddeleri aldığınız için hem trigliseridleriniz düşer; hem de romatoid artritiniz baskılanabilir. Sebze, meyve ve tahıl tüketin. Günde 5-6 fincandan fazla kahve ve bir bardaktan fazla soda içmeyin. Kemik metabolizmanız zarar görebilir.

 
Yukarı