Gırtlak-Yutak Kanserlerinden Korunmak Mümkün

23 Ocak 2021

Gırtlak ve yutak kanserinin önlenebilir hastalık olduğunu söyleyen Kulak Burun Boğaz Hastalıkları uzmanı Prof. Dr. Mehmet Eken, gırtlak kanserlerinin baş-boyun kanserleri arasında en çok görülebilen kanser türü olduğunun altını çizdi.

Baş boyun bölgesi kanserleri içerisinde yüzde 45-50 oranında en fazla görülebilen kanser olduğunu belirten Emsey Hospital Kulak Burun Boğaz Hastalıkları uzmanı Prof. Dr. Mehmet Eken, Gırtlak kanserleri 40 yaş üzerindeki erkeklerde  4-5 kat daha fazla görülen ve tüm vücut kanserleri için yüzde 9’unu kapsayan bir kanser türü olduğunu söyledi.

 

Sigara içen kişilerin gırtlak kanserine yakalanma riski daha fazla

 

GIRTLAK KANSERİ NEDEN OLUR?

Sigara ve içki kullanmayan erişkinlerde gırtlak kanserlerine neredeyse hiç rastlanılmadığını söyleyen Kulak Burun Boğaz Hastalıkları uzmanı Prof. Dr. Mehmet Eken, sigarayı 10 yıldan fazla tüketen kişilerde, içmeyenlere oranla kanser gelişme riski 10-15 kat daha fazladır.  Baş boyun kanserlerinin yaklaşık % 30’unun sigara ve alkol kullanımından olduğunun altını çizen Prof. Dr. Mehmet Eken, gırtlak kanserinden korunmanın veya tekrarını önlemenin sigara ve içki kullanmama, sağlıklı bir yaşam sürdürmenin önemli olduğunu vurguladı.

 

Gırtlak kanseri belirtileri nelerdir? Gırtlak kanserinde erken tanı önemli.

 

GIRTLAK KANSERİNİN BELİRTİLERİ

Gırtlak kanseri belirtilerinin bulunduğu bölgeye göre değişiklik gösterdiğini belirten Prof. Dr. Mehmet Eken, bu belirtilerin kendini şu şekilde gösterdiğini söyledi; 

  • uzun süreli ses değişikliği
  • ses kısıklığı
  • boyunda şişlik
  • yutma güçlüğü
  • uzun süreli boğaz ağrısı

Gırtlak kanserlerinin farklı türleri olduğunu söyleyen Prof. Dr. Eken, türleri hakkında şu bilgileri paylaştı;

‘’Gırtlağın alt kısmında, yemek borusu ve soluk borusunun hemen üstünde olan reflünün neden olabileceği hipofarinkste başlayan kansere Hipofarenks kanseri, Ses tellerinde başlayan türe Glottis kanseri, yiyeceklerin soluk borunuza kaçmasını engelleyen kıkırdak parçasında oluşan türe Supraglottik kanseri, ses tellerinin altında olan kanserlere Subglottik kanserleri denilmektedir. Endoskopi adı verilen bir işlem sırasında gırtlağa yakından bakmak için özel bir ışıklı skopi cihazı (endoskop) kullanabilir. İncelenmek üzere bir doku örneği alınır (biyopsi) ve görüntüleme testleri (BT) ve (PET) çekilmektedir. Bu kanser türlerinde özellikle erken evrede hekime başvuran hastalarda cerrahi veya radyoterapi ile yaklaşık %90’lara varan sağ kalım sağlanabildiği gibi ileri evre baş ve boyun kanseri hastaları için kombine tedavi gerekmektedir ve başarı oranları daha düşük olabilmektedir’’ dedi.

 

Gırtlak kanseri neden olur? Alkol ve sigara gırtlak kanseri riskini artırıyor.

 

RİSK AZALTILABİLİR

Prof. Dr. Eken, gırtlak kanseri riskini artıran faktörler arasında sigara içilmesi ve tütün kullanımı, aşırı alkol kullanımı ve reflü hastalığı olan kişilerin daha çok risk altında olduğunu belirtti. Gırtlak-Yutak kanseri önlenemese de, riskin azaltılması hakkında şu bilgileri paylaştı.

‘’Sigarayı bırakın veya başlamayın, alkol kullanmayın, alkol sağlıklı yetişkinler açısından 65 yaşın üzerindeki tüm erkekler ve her yaştaki kadınlar için tehlikelidir’’ dedi.Ekleme Tarihi: 23.01.2021
Güncelleme Tarihi: 23.01.2021
Emsey Tıbbı Yayın Kurulu Tarafından Hazırlanmıştır
Yukarı