İyot Eksikliği Zeka Geriliğine Neden Olabilir

05 Nisan 2021

Yeterli iyot alımının çocukların zeka gelişimi için çok önemli olduğunu vurgulayan Endokronoloji uzmanı Dr. Cafer Kaya,  İyot eksikliği nedeniyle yeterli seviyede zeka gelişimini tamamlamamış yaklaşık 30 milyon çocuk  olduğunun altını çizdi.

 

İyot, tiroid hormonları için önemli.

 

İYOT, TİROİD HORMONLARI İÇİN ÖNEMLİ

Tiroid hormonlarının üretimi için en önemli olan element, vücudun büyüme, gelişim ve enerji metabolizmasını yöneten tiroid hormon fonksiyonlarının sağlıklı sürdürülebilirliği için iyot düzeylerinin yeterli olması gerektiğini vurgulayan Emsey Hospital Endokronoloji uzmanı Dr. Cafer Kaya, yeterli iyot alınmaması halinde tiroid bezinin kendisi ve nodül varsa nodullerde büyüme izlenmesi durumunda bazı şikayetlerin de ortaya çıkabileceğini söyledi.

İyotun Tiroid bezinin hormon üretiminde vazgeçilmez öneme sahip bir mikromineral olduğunu söyleyen Dr. Cafer Kaya, Tiroid hormonları öncelikle beyin olmak üzere vücutta pek çok başka organ ve yaşamsal süreçlerde önemli işlevlere sahip fakat iyot eksikliği sebebiyle kasların, kalp, böbrek ve özellikle de gelişmekte olan beyinin olumsuz etkilenebileceğini belirtti.

 

İyot eksikliği neden olur? İyot eksikliğinin zararları nelerdir?

 

İYOT EKSİKLİĞİNİN ZARARLARI NELERDİR?

Dünya genelinde insanların iyot düzeylerinin azaldığını belirtilen Dr. Cafer Kaya, beyin hasarı dahil ciddi semptomlara neden olan bu durumun çevresel toksinler, gıda katkıları, iyot emilimiyle etkileşen pek çok kimyasalın yaygın olarak kullanılması ve gıdalarda yetersiz iyot alımı olduğunu söyledi. Gıdalardaki iyot eksikliği nedeniyle bölgesel tiroid bezinin büyümesi sonucunda insanlarda endemik guatrın görüldüğünü söyleyen Dr. Cafer Kaya  Kanserin önlenmesinde iyot tüketiminin önemli olduğunu ve yapılan çalışmalar neticesinde çocukların önemli bir kısmında iyot eksikliği tespit edilmesi neticesinde ülke çapında iyot eksikliği ve endemik guatr ile mücadele anlamında tüm gıdalarda iyotlu tuz kullanılması gerektiğine karar verildiğini söyledi. İyot eksikliğinin neden olduğu diğer olumsuzluklar hakkında da şu bilgileri paylaştı;

‘’İyot eksikliğinde;

  • metabolizma hızı azalır,
  • daha az enerji üretilir
  • ve hücrelerin yenilenmesi yavaşlar.

Hipotiroidi, kolesterol düzeylerinde artış, endemik guatr, kısırlık, bebek ölümünde artış, fibrokistik meme hastalığı, damar sertliği ve meme kanseri için bir risk faktörüdür.  Boynun önündeki şişlik (guatr), kilo almak, güçsüzlük, saçlarda dökülme, cilt kuruluğu, öğrenme ve hafıza problemleri, ısınamamak, kalp hızında yavaşlama, gebelik ve hamilelik ile ilgili sorunlar, adet düzensizliği veya adet dönemlerinin daha ağır geçmesine neden olur’’ dedi.

 

İyot eksikliğinin meme kanseri ile ilişkisi nedir?

 

MEME KANSERİ İLE İLİŞİKİSİ

Endokronoloji uzmanı Cafer Kaya, Tiroid ve memenin, vücutta iyotu tutan en önemli iki organ olması sebebiyle, memenin hamilelikte ve özellikle emzirme döneminde yüksek bir iyot konsantrasyonuna sahip olduğunu söyledi. Bu sebeple hipotiroidili kadınlarda meme kanseri riskinin hafif azaldığı söyleyen Dr. Kaya, hipertiroidili kadınlarda ise meme kanseri riskinin hafif arttığın belirtti. İyot eksikliğine bağlı gelişen hipotiroidi durumu meme kanseri riskini azaltıyor ama iyot düzeyi ve tiroid fonksiyonları normal olan kişilerin meme kanseri riskini azaltmak için iyot takviyesi almamaları gerektiğinin altını çizdi.

 

İyot fazlası zararlı mı? İyot kullanımı ve iyot takviyesi.

 

FAZLASI ZARARLI OLABİLİR, TEST YAPTIRILMALI

Eksikliği kadar İyot fazlalığının da insan sağlığına zararlı olabileceğini belirten Endokronoloji uzmanı Dr. Cafer Kaya, özellikle hamile kadınların ve emziren annelerin belirtilen dozların üzerinde iyot kullanmamaları gerektiğinin altını çizdi. İyot fazlalığının Tiroidin papiler kanserine ve hipertiroidiye neden olabileceğinden iyot kullanımında mutlaka doktora danışılması gerektiğini ifade etti. İdrarda iyot atılımı testi ile vücuttaki iyot miktarının öğrenilebildiğini söyleyen Dr. Cafer Kaya, özellikle Hashimoto tiroiditi veya hipotiroidizm durumlarında iyot takviyesinin doktor tarafından yapılması gerektiğini vurguladı.Ekleme Tarihi: 5.04.2021
Güncelleme Tarihi: 5.04.2021
Yukarı