Kulak içi kulaklıklar iltihaba neden olabilir

11 Kasım 2020

Kulak içi kulaklıkların son yıllarda yaygın şekilde kullanıldığını belirten Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Turgay Ercan Tunç, dış kulak iltihabı riskine karşı uyardı. Kulak içine uzun süre sert bir cismin temas etmesinin sakıncalı olduğunu belirten Tunç, "Özellikle genç hastalar ağrıyla bize başvuruyor. Bu kulaklıklar dış kulak yolu iltihabına yol açmakta" dedi. Kulak içi ve kulak üstü olarak tanımlanan kulaklıklar uzun yıllardır kullanılıyor. Son dönemde de kablosuz kulaklıkların kullanımı yaygınlaştı. Uzmanlara göre günlük hayatı kolaylaştıran bu cihazlar sağlık açısından risklere yol açıyor. Emsey Hospital Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Turgay Ercan Tunç, "Özellikle sert cisim ve yapı malzemelerinden yapılan ve kulak kanalı içinde kullanılan bu kulaklıklar ağrılar sonrası basıya bağlı dış kulak yolu iltihaplarına yol açıyor" diye konuştu.

 

Kulak içi kulaklıklar dış kulak iltihabına neden olabilir.

 

DIŞ KULAK İLTİHABINA YOL AÇIYOR

Dış kulak yolunun kıkırdak ve kemik üzerine direkt cildin oturması ile bir ara tabakanın olmadığı bir yapıyla karakterize bir bölgeden oluştuğunu anlatan Op. Dr. Turgay Ercan Tunç, "Dolayısıyla buraya uzun süre sert bir cismin temas etmesi arada yumuşak doku olmadığından uzun dönemde ağrıya ve dış kulak yolu iltihabına yol açmakta. Bunu son dönemlerde çok görmeye başladık. Kulaklıkları kulağına takıp yatarak bası oluşmasına yol açan genç hastalar sabah bir ağrıyla bize başvuruyorlar" diye konuştu.

 

Kulak içi kulaklıklar bütün gün ya da uzun süre kulakta kalmamalı

 

BÜTÜN GÜN KULAĞINIZDA KALMASIN

Kulaklıkların yalnızca kullanım sırasında takılması gerektiğini gün boyu kulakta kalmamasını ifade eden Op. Dr. Turgay Ercan Tunç, "Bu cisimleri bütün gün kulakta gezdirmeyin. Bunun yanı sıra kesinlikle bu kulaklıklarla uyumamak önemli. Kulak içindeki bölgeyi basıya maruz bırakmamalıyız. Teknolojiden tabii ki yararlanmak gerekir ama bunu sınırlı şekilde kullanmak gerekir. En doğru kullanım telefonla konuşma esnasında kullanıp çıkarmaktır bütün gün kulakta tutmamak gerekir. Özellikle 18 yaş altında yani vücudu şekillenme aşamasında olan bireylerde bu bölgede yanlış şekillenmeye neden olabilir" değerlendirmesinde bulundu.

 

Uzun süre kulak içi kulaklık kullanmak kalıcı işitme kaybına yol açabilir.

 

KALICI İŞİTME KAYBINA YOL AÇABİLİR

Kulaklığa bağlı oluşan dış kulak yolu iltihabı ve ağrıların yanı sıra bir diğer sorunun da işitme kayıpları olduğunu belirten Op. Dr. Turgay Ercan Tunç, "Kulaklıklar kişiye fazla ses özgürlüğü veriyor. Bu da uzun yıllar kullanım sonucu kalıcı işitme kaybına yol açıyor. Uzun dönemde kişiyi işitme cihazına mahkum ediyor. Her gün 1-2 hastamızı işitme cihazına yönlendirmeye başladık. Bu maalesef 50 yaşa kadar düştü" ifadelerini kullandı.Ekleme Tarihi: 11.11.2020
Güncelleme Tarihi: 11.11.2020
Yukarı