Menopoz sonrası Osteoporoz Riskine Karşı D Vitamini ile Önlem Alın.

30 Mayıs 2018

Kadınlarda yaşlanma sürecinin en doğal parçası olan menopoz hakkında bilinmesi gereken en önemli şey kesinlikle bir hastalık olmadığıdır. Ancak menopoz döneminde ve sonrasında kadınlar için tehdit oluşturan osteoporoz’un yıkıcı etkilerinden D vitamini ile korunmak mümkün.

 

Menopozdan sonra osteoporoz riskine karşı D vitaminin önemine değinen Emsey Hospital Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Orkide Şancı ‘’Menopoz dönemi, hormonların değişmesi nedeniyle ortaya çıkan çeşitli şikâyetlerin başlıca sebebidir. Bu şikâyetlerin en aza indirilmesi ve menopoz sonrası sağlık sorunlarından korunmada D vitaminin rolü yadsınamaz.’’ Dedi

 

 ‘’Osteoporoz kemik kütlesinde azalma ve kemik yapısının zayıflaması sonucunda, kemik kırılganlığında ve kırık ihtimalinde artış ile kendini gösteren bir iskelet hastalığıdır. Özellikle kadınlarda menopoz sonrası yumurtalıkların ürettiği östrojen seviyesi önemli ölçüde azalmasıyla osteoporoz gelişimiz hızlanmaktadır. Bu nedenle osteoporoz riskini en aza indirmek ve kemik sağlığını desteklemek için kalsiyum alımı çok önemlidir.’’ diye konuşan Op. Dr. Şancı osteoporoza karşı bir kalkan görevi üstlenen D vitaminin faydalarını şöyle sıraladı.

Osteoporoz ve birçok hastalığa karşı koruyucu kalkan D vitamini.

Osteoporoz ve birçok hastalığa karşı koruyucu kalkan, D vitamini

D vitamini diğer vitaminlerden farklı olarak daha çok bir hormon gibi işlev görmesi bakımından benzersizdir. Kalsiyumun bağırsaktan emilimine ve kemikler tarafından depolanmasına yardımcı olan mucizevi bir hormon olan D vitamini, vücudun birçok işlevinde merkezi bir rol oynar. Özellikle menopoz sırasında ve sonrasında kadın sağlığı için en önemli destekleyicilerden biridir.

D vitamini vücudumuzun kalsiyumu kullanabilmesi için kritik bir noktadadır. 40 yaş üzeri veya çeşitli nedenlerle osteoporoz riskine sahip olan kadınlar yeterli miktarda D vitamini aldığından emin olmalıdır. Kalsiyum ve D vitamini kombinasyonu sadece osteoporoz değil birçok sağlık problemine karşı koruyucudur.

Yapılan çeşitli araştırmalarda göre kalp hastalığının, osteoporozun, diyabetin, kanserin ve kilo alımının önlenmesinde D vitaminin önemli bir yere sahip olduğunu ve çoğu sağlık probleminin D vitamini eksikliğiyle ilişkili olduğu da belirtilmiştir.

Vücudumuzdaki D vitamininin bir kısmı balık, süt, yumurta ve çeşitli sebzeler gibi doğal besin zinciri ile alınabilse de büyük oranda güneş yardımı ile alınabilir.

D vitamini Kaynakları Nelerdir?

Vücudumuzdaki D-vitamininin bir kısmı balık, süt, yumurta ve çeşitli sebzeler gibi doğal besin zinciri ile alınabilse de büyük oranda güneş yardımı ile alınabilir. Güneş ışığı, D vitamini için mükemmel bir kaynaktır, doğru açıyla ve doğru zamanda 15 dakika dışarıda kalmak, vücudunuzun yeterli seviyede vitamin D almasını sağlayabilir.

Doğal yollar dışındaki Vitamin takviyelerinde özellikle dikkat edilmesi gereken şey mutlaka doktor kontrolünde alınması gerektiğidir.

Hem besin hem de güneş kaynaklı D-vitamini düzeyinin yeterli olup olmadığının “D3-vitamin testi” yaptırarak öğrenebilirsinizEkleme Tarihi: 30.05.2018
Güncelleme Tarihi: 30.05.2018
Yukarı