Mesane Kanserinde Bu Belirtilere Dikkat

17 Ocak 2019

Mesane Kanseri Belirtileri Nelerdir? Üroloji uzmanları, en sık rastlanılan ve mesane kanseri tanısı koyduran şey kanlı idrar yapmak olduğunu belirterek uyardı.

Sigara içmek ve sigara dumanına maruz kalmak her iki mesane kanserinden birinin sebebi olduğunun altını çizen Emsey Hospital Üroloji uzmanları, kimyasal maddelere maruz kalmanın da mesane kanserine neden olabildiği konusunda uyarılarda bulundu. Özellikle boya sanayii, metal ve petrol ürünleri ile çalışan mesleklerde mesane kanserine daha sık rastlanılabildiğinin altını çizen Gülpınar, "Mesane kanserinde de ailesel özellikler var, genetik olarak risk taşıyanlar daha dikkatli olmalı. İçme suyunda arsenik ve bazı karsinojenler karıştığında da risk artıyor. Kalıcı saç boyaları kullanan hanımlar eğer genetik yatkınlıkları da varsa mesane kanseri için tehlike altındalar’’ dedi. 

 

En sık rastlanılan ve mesane kanseri tanısı koyduran şeyin kanlı idrar yapmak olduğunu ifade eden uzmanlarımız "Daha az sıklıkla idrar yapmakta sancı, sık idrar, boşaltamama hissi gibi belirtiler de olur. Bu yakınmalarla doktora gidildiğinde  her hastaya ultrason grafi uygulanır. Ultrasonda saptanan kitleler daha ayrıntılı incelenirler. Kitle saptanmayan hastalarda sitoloji önemli bulgular verebilir.  Mesane kanserinin kesin  tanısı SİSTOSKOPİ ile konur. Sistoskopi , mesanenin içerisinin bir kamera yardımı ile muayene edilmesidir" diye konuştu.

Mesane ameliyatı nasıl yapılır?

MESANE KANSERİ İÇİN CERRAHİ MÜDAHALE

 

Sistoskopik olarak mesaneye girildikten sonra saptanan tümörün bir enerji kaynağı kullanılarak çıkartıldığını anlatan uzmanlarımız "Çıkartılan dokuların mesaneyi yeterli olarak örneklemesi, uygun derinlikte olması gerekmektedir. Ameliyat sonrası bir idrar sondası takılır ve hastanede 1-2 gece kalmak gerekebilir. Tümörden alınan örnekler patolojiye gönderilir, yaklaşık 1 haftada patoloji sonucu alınır. Patoloji sonucuna göre hastalık yüzeyel veya kas tabakasını tutmuş hastalık olarak sınıflandırılır."

 

" Yüzeyel mesane tümörlerine sahip hastalar, üroloji doktorlarının kendilerine önerdiği sıklıkta muayene ve sistoskopik kontrollerini olurlar. Kontroller sırasında nüks ederse süreç tekrar edilir ve bazen nüksü azaltmak için mesane içine ilaçlamalar yapılabilir."

 

" Kas tabakasını tutan mesane kanserleri için artık mesaneyi korumak mümkün olmaz. Bu hastalara radikal sistektomi dediğimiz mesane, prostat, er bezleri ve idrar kanalının bir kısımının çıkartılmasını içeren operasyon yapılır. Çıkartılan mesanenin yerine bir barsak parçası alınarak yeni bir idrar yolu oluşturulur."Ekleme Tarihi: 17.01.2019
Güncelleme Tarihi: 17.01.2019
Yukarı