Uyku Apnesi Yaşam Kalitenizi Bozmasın

02 Ocak 2019

  • Uyku  apnesi; uyku esnasında kişinin solunumunun 10 saniye veya daha uzun süre durması anlamına gelir. Uyku apnesi yüksek tansiyon, kalpte ritim bozuklukları, felç veya ani gece ölümlerine neden olabilir. Belirtileri; uykuda sırasında huzursuzluk, horlama, terleme,  sık idrara kalkma, ağız kuruluğu, baş ağrısı, unutkanlık, konsantrasyon bozukluğu, depresyon, sabah dinç uyanamama, aşırı derecede uykulu olmak ve yorgunluk halidir. Genellikle kişinin yakınları horladığını ve solunumunun durduğunu farkederler ve doktora gelişi genellikle beraber uyuduğu kişilerin uyarmaları ile olur.

 

  • Uyku apnesi testi, hastalığın tespiti ve tedavisi sürecinde en önemli aşamadır. "Polisomnografi" denilen uyku apnesi testinde  tüm gece boyunca beyin aktivitesi ve solunumsal olaylar kaydedilir.

 

  • Uyku sırasında beyin dalgaları, göz hareketleri, ağız ve burundan hava akımı, horlama, kalp hızı, bacak hareketleri,vücut pozisyonu ve oksijen seviyeleri ölçülür. Uyku apnesi testini yaptırabilmek için tüm  gece uyku odasında kalmaları gerekir. Sabaha kadar alınan kayıtların incelenmesiyle, uykuya ne kadar sürede dalındığı, uyku evreleri, uyku süresince solunumun kaç defa ve ne kadar süre ile durduğu,  oksijen değerlerinin ve kalp hızının nasıl etkilendiği gibi birçok parametreye bakılır.Yukarı