Yoğurt Meme Kanserini Önlüyor

23 Haziran 2020

Yoğurdun bilinen pek çok faydası vardır. probiyotik özelliği en önemli özelliklerinden biridir. Kalsiyum protein, B vitaminleri potasyum ve magnezyum içerir. Kalp sağlığı kemik sağlığı bağışıklık sistemin korunması yönündeki faydaları da bilinmektedir.

 

Daha önce yapılan çeşitli çalışmalarda meme kanseri gelişimine önlemede günlük yoğurt tüketiminin faydalı olduğu belirlenmişti. Medical Hypotheses Dergisinde yayınlanan yeni bir bilimsel makale de meme kanseri gelişimi ile özellikle diş eti iltihabî yapan bakteriler olmak üzere meme süt kanallarında soruna neden olan çeşitli bakteri ve toksinlerin, Meme kanserini tetikliyorbileceği günlük belli miktarda yoğurt tüketiminin meme kanseri gelişme riskinde azalma yapılabileceği bildirilmiştir.

 

Gerçekten de günlük süt ürünleri tüketimi ile kanser gelişiminin önlenip önlenemeyeceğini inceleyen pek çok çalışma yapılmıştır. Bu çalışmaların sonuçları iki büyük araştırmada değerlendirilmiştir.

 

Bunlardan biri, 1.566.940 kişiyi inceleyen 22 çalışmanın sonuçlarını değerlendiren Zangve arkadaşlarının yaptığı ve 2015 yılında yayınlanan bir araştırmadır. Bu araştırmada, 400gr ve üzerinde günlük yoğurt tüketiminin, meme kanseri gelişimini %10’a yakın oranda azalttığı hatta bu azalmanın Asya ülkelerinde %27 oranında olduğu belirlenmiştir.

 

Prof. Dr. Hakan Karagöl

Medikal Onkoloji Uzmanı
Yukarı