Zencefil, Zerdeçal, Sarımsak Koronavirüse Karşı Korumuyor

06 Nisan 2020

‘’ZENCEFİL, ZERDEÇAL, SARIMSAK KORONAVİRÜSE KARŞI KORUMUYOR’’

Koronavirüs  tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’yi de etkisi altına alırken insanlar virüs ile ilgili bilgilere ulaşmaya çalışıyor. Sosyal medyada dolaşan bilgi kirliliği ise bazen insanların zarar görmesine neden olabiliyor.

Emsey Hospital’dan Çocuk Hematoloji ve Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Birol Baytan son zamanlarda koronavirüse karşı etkili olduğu şeklinde bilgi yayılan tuzlu su, sirke ve limonun  tedavide hiçbir etkisi olmadığını ancak ayakkabı ve giysilerin temizliğinin virüsün yayılmasını önlemede önemli olduğunu belirtti.

GİYSİ, AYAKKABI, TERLİK VE KİŞİSEL TEMİZLİKTE NELERE DİKKAT ETMELİYİZ?

SARS ve MERS virüslerinden sonra koronavirüs ailesinin yeni tanıdığımız bir çeşidi olan Covid-19 virüsünün günlerce cansız yüzeylerde kalabildiğini belirten Prof. Dr. Baytan, cansız yüzeylerde günlerce kalsa da hastalık oluşturma potansiyelinin 12 saatten uzun olmadığını belirtti. Prof. Dr. Baytan, “Bu dönemde en önemli temizlik önlemleri sık sık en az 20 saniye süre ile bol sabun ile elleri yıkamak ve mümkün ise kağıt havlu kullanmak. Ayakkabılar ile eve girmemek. Evde kullandığımız terlikleri dezenfekte etmek, kalabalığa girersek mont ve paltolarımızı balkonda yaklaşık 12 saat havalandırmak önemli olabilir. Ama sık sık el yıkamak ve elimizi mümkün olduğunca az yüzümüze götürmek önemli” dedi.

“METAL YÜZEYLERDE DAHA UZUN KALIYOR”

Koronavirüsün metal yüzeylerde uzun kaldığını belirten Prof. Dr. Baytan, “Metal yüzeylerde uzun kaldığı bildiriliyor ancak virüsün hastalık yapıcı etkisi de kalıyor mu bu tam bilinmiyor. Bu yüzden tedbirli olup kirli olduğunu düşündüğümüz yüzeyleri dezenfektanlarla veya 1/10 sulandırılmış çamaşır suyu ile temizlemek etkili olabilir” dedi.

Prof. Dr. Baytan ayrıca koronavirüs ile ilgili doğru bilinen yanlışları da sıralayarak şunları söyledi:

-        Yaşlıları, kalp ve akciğer hastalığı olanları daha fazla etkiliyor. Fakat gençleri ve ek hastalığı olmayanları da etkiliyor ve öldürüyor.

-        Kolonyanın içinde bulunan alkol bir dezenfektandır. Fakat etkili olabilmesi için en az %80 alkol içeriğine sahip olmalıdır.

-        Yapılan hiçbir çalışmada tuzlu su ile burnu düzenli yıkamanın hastalığı önlendiği gösterilmemiştir.

-        Zencefil, zerdeçal ve sarımsağın tedavide faydası yok.

-        Dünya Sağlık Örgütü’ne göre el veya saç kurutma makineleri virüsü öldürmez. UV lambaları da elinizi sterilize etmekte kullanılmaz hatta böyle bir şey yaparsanız radyasyon cildinizi tahriş edebilir.

 

Koronavirüs’ten korunmak amacıyla maske ve eldiven kullanımı hakkında da bilgiler paylaşan Prof. Dr. Baytan sözlerine şöyle devam etti: “Maskeleri corona virüs bulguları taşıyanların etrafındaki insanları korumak için takması gerekiyor. Hasta insanların dışında maske takması gerekenler, hasta birine refakat edenler ve tabi ki sağlık çalışanları kullanmalı. Hastanelere kalabalık ortamlara girilecek ise de maske takılabilir. Eldiven kullanımı yalancı bir güven hissi verebilir. Eldiven takmaktansa sık sık elleri yıkamak daha akılcıdır.”

 

“SOSYAL MESAFEYE DİKKAT EDİN VE EVDE KALIN”

Koronavirüs salgınının ülkemize geç gelmiş olmasının avantaj olduğunu belirten Prof. Dr. Baytan sözlerini şöyle noktaladı: Virus salgınında ülkemize geç gelmiş olması bir avantaj en azından bazı mücadele taktiklerimiz var, Çin’in deneyimi var ama halkımız bir an önce bu durumun ciddiyetini anlayıp sosyal mesafeye dikkat etmeli ve mümkün olduğunca evde kalmalı. Yoksa önümüzde İtalya ve İspanya gibi kötü örneklerde duruyor onların durumuna düşebiliriz.”
Yukarı