İpli Skolyoz Tedavisi

22 Mayıs 2018

İpli Skolyoz tedavisi; kapalı (endoskopik) cerrahi ile füzyonsuz gerçekleştirilerek, dondurma yapılmaksızın eğriliğin düzelmesini sağlıyor ve hareket kısıtlılığı yaşatmıyor.

Halk arasında omurga eğriliği diye bilinen Skolyoz, özellikle gelişim çağındaki çocukların geleceğini tehdit ediyor. Günümüzde uygulanan yeni nesil tedavi seçenekleri ile skolyozdan kurtulmak artık mümkün.

Genç kızlarda erkek çocuklarına göre sekiz kat daha fazla görülebilen skolyozun, gelişim çağındaki çocukların geleceğini tehdit ettiğini vurgulayan Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. İsmail Oltulu yeni nesil tedavi seçeneği İpli (füzyonsuz) Skolyoz tedavisiyle yüzde yüze varan bir başarı sağlandığını belirtti.

 

 ‘‘Günümüzde skolyozun standart tedavisi olan füzyon ile eğri omurlar düzeltildikten sonra birbirine kaynatılır. Bu yöntemle ciddi sağlık problemlerinin önüne geçilir fakat dondurulan omurlar hareket kabiliyetini kaybeder. Bu noktada ön plana çıkan İpli Skolyoz tekniği; kapalı (endoskopik) cerrahi ile füzyonsuz gerçekleştirilerek, dondurma yapılmaksızın eğriliğin düzelmesini sağlıyor ve hareket kısıtlılığı yaşatmıyor’’ diye konuşan Op. Dr. İsmail Oltulu ipli skolyoz tekniği hakkında şu bilgileri verdi.

İpli skolyoz tekniği nasıl uygulanır.

İPLİ SKOLYOZ TEKNİĞİ NASIL UYGULANIR

İpli Skolyoz tedavisi 10 yaş üzeri omurga esnekliği olan çocuklarda idealdir. Yine de gerekli tetkikler yapılarak hasta için en uygun tedavi yöntemine karar verilir. Hasta konforu odaklı kapalı (endoskopik) olarak gerçekleştirilen cerrahi işlemde açılan küçük deliklerden girilerek omurlar kamera eşliğinde vidalanır ve bu vidalar üzerinden özel ipler gerdirilerek eğrilik düzeltilir. Bu sayede özellikle büyüme çağındaki çocukların omurgası vidalara bağlı ip sayesinde hareket kabiliyetini koruyarak gelişimine devam edebilir.

İpli skolyoz ameliyatı. İpli skolyoz yöntemi ile omurga eğriliği tedavisi.

GELİŞİM SÜRDÜKÇE OMURGA EĞRİLİĞİ DÜZELİYOR 

skolyozda eğriliğinin ilerlemesine neden olan boy uzaması İpli Skolyoz yöntemi sayesinde tedavi edici hale gelmektedir. Büyüme gelişme sürerken gerçekleştirilen ameliyatlardan hemen sonra eğrilik %60-70 oranında düzelir. İşlem sırasında vidalara bağlanan ipler ile omurga dış bükey tarafa gerdirilerek eğrilikte bir miktar düzelme sağlanır. Omurganın ip gerdirilen tarafında büyüme yavaşlarken diğer kısım istenen yönde büyümeye devam eder ve eğrilik kendiliğinden düzelir. Bu yöntemle zaman içinde %100’e yakın düzelme gerçekleşir.

Skolyoz tedavisi erken teşhis. Skolyoz belirtileri.

SKOLYOZ TEDAVİSİNDE ERKEN TEŞHİS ÖNEMLİ 

İpli skolyoz tedavisinde en önemli kural hastanın vücut yapısının bu işleme uygun olmasıdır. Bu nedenle her hastalıkta olduğu gibi erken teşhisin önemi büyüktür. Skolyoz hastalarında boy uzadıkça eğriliğin arttığı bilinen bir gerçektir. Bu nedenle bu hastalar buluğ çağlarının başlarında ani fark edilen eğriliklerle doktora başvurmaktadır. Aslında bu eğrilikler aniden değil zamanla gelişen bir olgudur. Bu noktada ailelerin dikkat etmesi gereken, çocuklarının omurgalarında fark ettikleri küçük değişikliklerde bile bir uzmana başvurmaları gerektiğidir.

 

Skolyoz probleminde ortaya çıkan şikâyetler;

  • Kalçalar ve omuz seviyeleri arasında eşitsizlik görülür.
  • Kollar ile vücut arasındaki mesafenin eşitliği ve vücudun balansı bozulur.
  • Baş bir yana, vücut bir yana savrulduğu için çocuklar bir bacaklarının daha uzun olduğu duygusuna kapılır.
  • Göğüs kafesinde asimetri ve bir kürek kemiğinde tümsek gözlenebilir.
  • Sırtta kambur duruş görüntüsü oluşur.

 

 

 

 

 

 

 Ekleme Tarihi: 22.05.2018
Güncelleme Tarihi: 22.05.2018
Yukarı