Çocuk Kemik İliği Nakil Ünitesi

 

Kanser kelime anlamı olarak kontrolsüz, yayılmacı, anormal hücre bölünmesi ile giden bir grup hastalıktır. Çocukluk çağında en sık görülen kanser tipleri; lösemi, merkezi sinir sistemi tümörleri, lentomadır. Ayrıca daha az oranlarda birçok kanser tipleri de çocuklarda görülebilir.

Aile ve çocuk için kanser tanısını duymak ve kabullenmek çok zordur. Ancak unutmayın; bu zorlu yolda yalnız değilsiniz, gerek tanı gerek ise tedavi yöntemlerinde yenilikler ile artık kanser daha az korkutucudur. Kanseri erken tanımak başarıyı arttırabilmektedir.

En sık hangi durumlarda kanserden şüphelenmeliyiz. Hastalığın tipine, başlangıç veya yayılma bölgelerine göre, bir veya birden çok, belirti ve bulgular ortaya çıkabiliyor.

Örneğin lösemi (kan kanseri) gibi kemik iliğini tutan kanserlerde sıklıkla;

  • Solukluk, halsizlik,
  • Sık ateşlenme, Kemik ağrıları,
  • Deride morluklar, çürükler,
  • Lenf bezlerinde genellikle ağrısız şişlikler,
  • Vücudun herhangi bir bölgesinde şişlik,
  • Nedensiz olarak burun, dişeti kanamaları, idrar veya dışkıda kanama görülebilir.

Yine çocukluk döneminde nisbeten sık görülen beyin tümörlerinde;

  • Sabahları daha belirgin olan baş ağrısı ve kusma,
  • Görme bozuklukları,
  • Yürüme bozuklukları, dengesizlik,
  • Gözlerde kayma, Ateşsiz havale geçirme, Kişilik değişikliği ortaya çıkabilir.

Yine: Göz bebeklerinin ışıkta kedigözü gibi parlaması veya istemsiz hareketler, Göz çevresinde koyu renkli morluklar önemli belirtiler olabilir.

 

Muayene edilip ayrıcı tanı için testleri yapıldıktan sonra hala kanser şüphesi taşıyan hastalarımızda "Tümör Konseyinde" Çocuk Hematoloji Onkoloji uzmanlarına ek olarak Radyasyon Onkolojisi, Çocuk Cerrahi, Nükleer Tıp, Radyoloji Uzmanları, hastaları birlikte değerlendirme yapılarak en uygun tanı ve tedavi yöntemleri saptanmaktadır.

Kliniğimizde; çocukluk çağı kanserlerinde kullanılan kemoterapi ilaçları robotik olarak hazırlanmaktadır. Ayrıca radyoterapi, cerrahi tedavi ve nükleer tıp tedavileri uzmanlarımız tarafından  uygulanmaktadır.

HEPA filtreli Çocuk Kemik İliği Nakil Ünitemizde, hastalığın tipi, daha önce uygulanan tedavileri göz önünde bulundurularak her hasta için özel planlanmış hazırlık protokolleri verilmektedir. Kemik iliği nakil ünitemiz çocukların hastanede geçirdikleri süre içerisinde ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri şekilde düzenlenmiş, onların yaşam kalitelerini arttırmaya yönelik planlama yapılarak  oluşturulmuştur.

>Ekleme Tarihi: 31.03.2024
Güncelleme Tarihi: 31.03.2024
Facebook icon Twitter icon Linkedin icon Whatsapp icon
birolbaytanwebfoto.png Prof. Dr. Birol BAYTAN Çocuk Hematoloji ve Onkolojisi Çocuk Kemik İliği Nakil Ünitesi Hekimi Tanıyın
Yukarı